Áttörés a rákkutatásban: magyar tudósok megfejtették hogyan éli túl a tumor a kemoterápiát

2025. május 15. 12:23

A rákos sejtek alvó üzemmódba kapcsolnak a kezelések alatt, majd megint aktiválódnak.

2025. május 15. 12:23
null

Meglepő mechanizmust fedeztek fel a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) és az Országos Onkológiai Intézet (OOI)kutatói. Mint írták, a rákkutatásban évtizedeken át úgy vélték, hogy a terápia-indukálta szeneszcencia (TIS) egy visszafordíthatatlan folyamat, amely a károsodott sejteket állandó nyugalmi állapotba kényszeríti, mielőtt végleg elpusztulnának. 

Most a magyar kutatócsoport egy eddig még nem alkalmazott eljárással feltárta, hogy a rákos sejtek képesek megszökni ebből az állapotból, és újraindítani a daganat növekedését.

A riasztó eredmények szerint a „zombi állapot” a vizsgált FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) által jóváhagyott gyógyszerek felével szemben védelmet nyújtott, az eddig sejthalál mechanizmusnak gondolt TIS-ből teljes értékű túlélési stratégiát csinálva. 

A Molecular Cancer című folyóiratban közzétett eredmények egyfelől lehetőséget nyújtanak új, TIS-célzó terápiák kifejlesztésére, másfelől pedig komoly figyelmeztetést jelentenek az orvosoknak: ha a TIS-t terápiás végpontként kezelik, annak komoly ára lehet, a rákos sejtek megszökhetnek és újraindíthatják a tumornövekedést, miközben számos más gyógyszerrel szemben is ellenállóvá válnak.

Bajtai Eszter kutató hangsúlyozta: „Ez egy igazán paradox helyzet. Amit a rákkezelés során eddig szövetségesünknek hittünk, az valójában végig egy rejtett ellenség volt.” 

Ezt is ajánljuk a témában

A tanulmány vezető szerzője, Füredi András szerint ez a rendkívül összetett ellenállási mechanizmus komoly kihívás elé állítja a rákkutatókat.

A terápia-indukált szeneszcencia megmagyarázhatja, hogy egyes daganatok miért újulnak ki akár évtizedekkel a sikeresnek vélt kezelés után, miközben olyan védekezési mechanizmust biztosít a rákos sejteknek, amely ellenáll a legtöbb hagyományos terápiás megközelítésnek

 – magyarázta.

Nyitókép:AFP

***

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
SzkeptiKUSS
2025. május 15. 21:46
Amatőrként azt gondolom, hogy a kulcs az élelmiszer, emésztőrendszer és kevésbé a genetika. Százszor annyi veszélyes anyagot juttatunk a szervezetünkbe, akár belégzéssel is, mint mondjuk a nyomorgó 1900-as évek első évtizedében az elődeink, ráadásul jóval kevesebbet mozgunk.
figyelő4322
2025. május 15. 21:12
lilith6 2025. május 15. 12:56 "Ezzel nem mondtak sok újat. A rákdiagnózis esetén ezért szinte borítékolható a halálos kimenetel." Ez kicsit túlzás, ma már nem feltétlenül halálos ítélet a rák. És több tényezőtől is függ. Pl. hogy milyen rákról van szó (tehát milyen szervet támadott meg), és hogy milyen/ melyik stádiumban van.Továbbá attól is, hogy milyen minőségű kezelést kap a beteg, és hogy milyen gyorsan kezdődik a beavatkozás. Persze nem árt egy jó adag szerencse sem...
a straight cold player
2025. május 15. 16:23
Na ezek is csak összeszerelő munkát végeznek! Ebben az összeszerelő országban! Amúgy meg nagy gratuláció az eredményeikhez!
jóember
2025. május 15. 14:55
"magyar tudósok megfejtették hogyan éli túl a tumor a kemoterápiát" Inkább azt kéne megfejteni, hogy hogyan élheti túl az ember a rákot. Az nagyobb szenzáció lenne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!